Lista aktualności Lista aktualności

Coraz więcej bocianów czarnych

Bociany czarne zadomowiły się już na dobre w Nadleśnictwie Radoszyce i po raz kolejny z niecierpliwością czekamy na nowe potomstwo.

Dzięki współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Rogowie mamy stały podgląd na to co się dzieje w gnieździe.

W tym roku do Nadleśnictwa Radoszyce pierwszy bocian czarny przyleciał około 19 marca i czekał na swoją drugą połowę prawie dwa tygodnie (bociany czarne nie wykazują dymorfizmu płciowego). Ptaki te złączą się w pary na sezon lęgowy, jednak w następnych sezonach mogą zachodzić zmiany partnerów. Bociany czarne obok takich gatunków jak m. in.: bielik, orzeł przedni, rybołów, włochatka są objęte ochroną strefową, która w tym przypadku trwa od 15 marca do 31 sierpnia. Taka strefa jest ustalana przez właściwą terytorialnie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska
i składa się z dwóch części – strefy ochrony całorocznej i strefy ochrony częściowej. Nakłada to pewne ograniczenia na gospodarkę leśną ale niektóre prace mogą być nadal prowadzone. Najnowsze obserwacje tego gatunku dowodzą, że często zakładają one swoje gniazda na drzewach rosnących na skraju „gniazd” wycinanych w rębniach złożonych. Ma to swoje uzasadnienie z uwagi na fakt, iż jest to duży ptak potrzebujący sporo miejsca na dolot do miejsca lęgu. Współpraca Nadleśnictwa z SGGW LZD w Rogowie ma na celu lepsze poznanie biologii gatunku oraz opracowanie metod ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego. Na podstawie ostatnich zdjęć, z dużym prawdopodobieństwem, możemy stwierdzić, że w gnieździe znajdują się już jaja.

Jesteśmy ciekawi, ile młodych bocianów wyleci w tym roku z Nadleśnictwa Radoszyce i zasili krajową populacje tych rzadkich i pięknych ptaków, które potrzebują naszej ochrony. Zachęcamy do oglądania naszego profilu na Facebooku, gdzie można znaleźć aktualności z życia bocianów.