Lista aktualności Lista aktualności

Las zaprasza do zwiedzania

Nadleśnictwo Ruda Maleniecka turystycznie

Piekielny szlak - trasa przez Nadleśnictwo Ruda Maleniecka

Na terenie gminy Ruda Maleniecka długość szlaku wynosi ok. 30 km. Trasa na całej długości jest oznakowana (czerwone znaki informacyjne), nawigację ułatwiają rogacze z tabliczkami drogowskazowymi oraz tablice z mapą przebiegu całego. Przy szlaku zlokalizowano także miejsca odpoczynku. Swój bieg rozpoczyna w położonym ok. 9 km od Sielpi Cieklińsku, dawnej osadzie przemysłowej. Następnie szlak wiedzie przez sosnowy las do Młotkowic, wsi o rolniczym charakterze, skąd skręca do Cisu. Cis (a dokładniej przysiółek Cisu - Budy) to miejsce urodzenia Marianny Cel „Tereski”, jedynej kobiety w Wydzielonym Oddziale WP majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Dalej szlak wiedzie na południe gminy, pośród gęstych lasów, gdzie odbija na północ kierując do uroczyska „Ormanicha”, miejsca największej bitwy Powstania Styczniowego na terenie powiatu (21.04.1863 r.) (pomnik). W pobliskim Szkucinie warto zobaczyć charakterystyczne skałki w rezerwacie „Piekiełko Szkuckie”. Zarówno w Szkucinie, jak i położonej 2 km dalej Lipie, można odpocząć przy drewnianych zadaszonych stolikach i ławeczkach. Lipa, jedna z najstarszych miejscowości w gminie, szczyci się drewnianym kościółkiem z 1761 r. (dobudowanego do starszej, murowanej kaplicy św. Rozalii z 1636 r.).

Z Lipy szlak prowadzi na północ, przez lasy, gdzie rośnie potężny dąb szypułkowy „Starzyk”, objęty ochroną prawną jako pomnik przyrody. W pobliżu znajduje się staw hodowlany o tej samej nazwie. Zanim dotrzesz do „Starzyka” przygotuj się na przekroczenie strumienia przepływającego przez drogę. Mijając Wyszynę Rudzką, jedną z trzech miejscowości w gminie o nazwie odnoszącej się do położenia na wzniesieniu, asfaltową drogą docieramy do miejscowości Maleniec. Obowiązkowo należy odwiedzić muzeum w  zabytkowym zakładzie hutniczym założonym przez Jacka Jezierskiego w końcu XVIII w. Pobliskie Machory to także dawna wieś przemysłowa znana z fabryki kafli i papierni Ludwika Bayera z 1898 r.
Machory to ostatni przystanek na odcinku „Piekielnego Szlaku” na terenie gminy Ruda Maleniecka. Stąd szlak prowadzi to miejscowości Adamów w gminie Żarnów.

 

Ze szlaku :

Dąb Starzyk

Swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu stawów o tej samej nazwie.Ponad trzystuletnie drzewo imponuje potężną budową pnia, który ma obwód niemal 5,5 metra na wysokości tzw pierśnicy (1,3 m wysokości)W pniu znajduje się pęknięcie, pozwalające na wejście do wypróchniałego drzewa nawet dorosłym osobom.

Gorąco polecamy na wakacyjne wędrówki, odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca i drzewa

Rezerwat Piekiełko Szkuckie

Utworzony ledwie 25 lat temu rezerwat Piekiełko Szkuckie wzbudza zachwyt ciekawymi formami skalnymi utworzonymi, co zaskakujące w naszym regionie ze zlepieńców jurajskich.Obiekt znajduje się na terenie Nadleśnictwa Ruda Maleniecka oraz Konecko-Łopuszniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Rekomendując powstanie rezerwatu wskazano również na wyjątkowe walory drzewostanu sosnowo- dębowego, który porasta powierzchnię rezerwatu. I faktycznie niektóre drzewa wzbudzają podziw swoimi wymiarami. Na terenie rezerwatu można również spotkać liczne stanowiska paprotki zwyczajnej i innych rzadkich roślin.